Montáž betonového plotu nemusíte provádět sami
Máte v plánu pořídit betonový plot, protože jste se o tomto řešení oplocení dozvěděli mnoho kladných informací? A chtěli byste maximálně ušetřit a postavit si jej sami? Proč ne, ovšem zvažte zařadit položku betonové ploty montáž od specializované firmy do svého rozpočtu, protože se při výstavbě můžete setkat s některými nepříjemnostmi:
Výkopy pro sloupky – když se staví plotová branka nebo krátký pletivový plůtek, vystačíte tu s vyhloubením čtyř až šesti jam pro ocelové trubky, případně pro krátký betonový sokl. Jenže budete-li stavět oplocení kolem celé parcely, v celkové délce kupříkladu devadesáti metrů, budete tu muset vyhloubit celkem téměř padesát otvorů pro sloupky, každý do hloubky minimálně 80 cm. A to není žádná legrace pro amatéry s rýčem a krumpáčem.
Složení materiálu na stavbu – když si objednáte odvoz stavebnin, pravděpodobně přijede nákladní automobil s návěsem a na něm na několika dřevěných paletách materiál. Počítejte s tím, že v případě oplocení parcely může jít o celkovou hmotnost třeba i patnácti tun, tedy například deset palet po jedné a půl tuně nákladu, a ty musíte z auta složit a převézt na zahradu. Bude k tomu zapotřebí nějaká mechanizace, a to samozřejmě nebude zadarmo.
Manipulace s deskami – betonové sloupky váží přibližně 30 kg, což je ještě únosné, ale desky již váží přes 70 kg a přenášet je ve dvou lidech je velice náročné. Nejhorší ovšem je, že je budete muset zvedat nad hlavu do velké výšky, obvykle do dvou metrů, a to bez mechanizace nezvládnete. Bude nutné objednat autojeřáb i s obsluhou anebo někde sehnat elektrický zvedák – kladkostroj, což jsou další investice a hlavně složitá koordinace práce s jeřábníkem. Toto je další zádrhel, který vás nutí ke zvážení, zda raději nesvěřit montáž betonového oplocení profesionálům v rámci výstavby na klíč, kde máte i záruku na provedenou práci.