Mají dnešní děti dostatečný sociální kontakt?
My lidé jsme sociálnà tvorové, o tom nenà sporu. K tomu, abychom byli v pořádku nejen fyzicky, ale také psychicky, potÅ™ebujeme kontakt s dalÅ¡Ãmi pÅ™ÃsluÅ¡nÃky svého druhu. To pak platà zvláštÄ› pro dÄ›ti, které se tÃmto navÃc uÄà i spoleÄenským pravidlům, která je potÅ™eba dodržovat.
Â
Â
Je vÅ¡ak pravdou, že v souÄasné dobÄ› si dÄ›ti nehrajà venku tolik, jak tomu bylo dÅ™Ãve. Mnohem vÃce Äasu trávà u poÄÃtaÄe Äi tabletu. Nenà tedy divu, že se nÄ›kteřà rodiÄe obávajÃ, jak toto může ovlivnit jejich budoucà vývoj. PÅ™eci jen, jak už bylo Å™eÄeno, sociálnà kontakt je v tomto vÄ›ku velmi důležitý.
Â
Je jistÄ› pravdou, že dÄ›ti se již nesetkávajà tolik, jako tomu bylo dÅ™Ãve. Svůj podÃl na tom majà ÄásteÄnÄ› i rodiÄe, kteřà se stále vÃce bojà nechávat své dÄ›ti hrát si venku. Na druhou stranu se jim nelze divit – dÄ›tských hÅ™iÅ¡Å¥ ubylo, zato pÅ™ibylo velké množstvà aut. A ta mohou být dÄ›tem velmi nebezpeÄná. Je tedy pochopitelné, že maminka a tatÃnek dajà pÅ™ednost tomu, když je jejich dÃtÄ› u poÄÃtaÄe – alespoň o nÄ›j nemusà mÃt strach.
Â
Â
Jaké jsou ale v tomto pÅ™ÃpadÄ› následky? Protože je jasné, že nÄ›co takového nemůže zůstat bez odezvy. A také nezůstává. JistÄ›, dÄ›ti Äasto hrajà online hry, kdy majà pÅ™eci jen urÄitý kontakt s ostatnÃmi, byÅ¥ ne osobnÃ. Na druhou stranu je pravda, že za anonymitou internetu se ÄlovÄ›k, vÄetnÄ› dÃtÄ›te, chová jinak, než by tomu bylo ve skuteÄnosti.
Â
Problém je, že si osvojà tyto vzorce chovánÃ, kdy má zafixováno, že nejhorÅ¡Ã, co se může stát, je blokace od druhého hráÄe. ZaÄne se tedy takto chovat i ve skuteÄném svÄ›tÄ›, napÅ™Ãklad ve Å¡kole, kde pak narazÃ. Zde až pozdÄ› zjistÃ, že jeho chovánà může mÃt i závažnÄ›jÅ¡Ã následky.
Â
Proto je potÅ™eba na to naÅ¡eho potomka pÅ™ipravit, a jakékoliv obavy máme, je potÅ™eba jeho kontakt s dalÅ¡Ãmi dÄ›tmi jeho vÄ›ku podporovat. Jen tak se nauÄà vhodnému sociálnÃmu chovánÃ, což se mu bude v dospÄ›losti jen hodit.