Jak úspěšně zrenovovat starožitnosti bez velké námahy
Máte doma cenné nebo alespoň zajímavé starožitnosti? Jedná se o retro kousky z doby, kdy jste byli malí, nebo z časů mládí vašich rodičů či prarodičů, a chtěli byste některé z nich zrenovovat a užívat je tak, jako kdysi dávno před mnoha lety? Existuje mnoho způsobů, jak to udělat, můžete je svěřit do péče restaurátorů anebo šikovnému řemeslníkovi, co si bude vědět rady s některými dílčími potížemi, anebo se do toho můžete pustit sami.
Jistou možností je využít mobilní pískovačku a podrobit pískování některé předměty, co to vysloveně potřebují – mají buď silně zkorodovaný povrch, anebo jsou nabarvené pěti vrstvami nevzhledných syntetických nátěrů. Pískování je technologie, která si poradí s mnoha typy znečištění a hlavně zasáhne i místa špatně přístupná, která byste ručním kartáčováním či smirkováním nedokázali vyčistit.
Pro pískování se používá celá řada pískovacích materiálů, takzvaných abraziv. Čím hrubší a tvrdší zrna mají, tím větší práci zvládnou z hlediska odstranění hrubých nečistot, a naopak jemná abraziva povrch kovu vyhlazují a leští. Velmi často se pro leštění kovů používá balotina, což jsou jemné skleněné kuličky, a pro hrubší zásahy se zas nasazuje písek do pískovací pistole.
Výhodou techniky pískování je přijatelná cena jak samotného procesu, tak i abrazivního materiálu. Docílíte s ním takových výsledků, že byste to stěží zvládli nějak jinak. Můžete to samozřejmě zkusit i drátěnými kotouči či ručními kartáči a pak využít nějakých leštidel, ale ne vždy jsou tyto metody úspěšné u členitých povrchů s mnoha záhyby, ostrými přechody, zaobleními a výklenky.
Pískování je možné kromě pískovacího vnitřního boxu s ochranným krytem provádět i zvenčí, v tom případě je ale nutné mít k dispozici ochranné pomůcky, zejména obličejový štít nebo kuklu, pevný plášť a rukavice.