O výhodách terasy z dřevěných prken
Chodíte někdy do sauny? Pokud ano, pak si jistě dokážete vybavit její vnitřní prostředí. Sauna je původem severský vynález a vznikla v prostředí, kde byl dostatek palivového dřeva, přičemž dřevo tu posloužilo i pro výrobu vnitřního vybavení saunových prostor. V každé sauně se nachází dřevěné rošty na podlaze a dřevěná lehátka, kam se můžete posadit, lehnout a pohodlně se opřít, aniž by vás dřevěné latě pálily na pokožce. Z tohoto důvodu se také dřevěné rošty vyrábí tak, aby na jejich povrch nevyčníval žádný kovový hřeb, šroub či vrut.
Lidé, kteří se rozhodnou mít na zahradě za domem terasu se slunečníky a s přilehlým bazénem, nebo jen pouhé posezení u zahradního nábytku, se také rozhodují, jakým způsobem vyřešit podlahovou krytinu. Venkovní prostředí nabízí více možností, například keramickou či kamennou dlažbu nebo betonové tvarovky či dlaždice, ale jak kámen, tak i beton a keramika se na slunci dovedou natolik rozpálit, že tu v podstatě vůbec nepřipadá v úvahu chůze naboso. Spálená pokožka na chodidlech je velmi nepříjemný defekt a dlouhou dobu se regeneruje.
A při této příležitosti si možná vybavíte právě saunu, kde se bosými chodidly našlapuje výhradně po dřevěných roštech, a ty se mohou stát námětem na dřevěnou podlahu na vaší terase. Říká se tomu také terasa na terče, jde o to, že dřevěné latě jsou umístěné na speciálních plastových terčích, protože je zásadní, aby dřevo nedosedalo velkou plochou přímo na podlahu, kde by bylo vystaveno působení vlhkosti a rychle by se rozpadalo. Díky terčům dřevo lépe dýchá, voda za deště či zvýšené vlhkosti odtud odtéká a životnost takové podlahy je pak mnoho let.
A kromě příjemného pocitu při chůzi bosými chodidly má terasa ze dřeva ještě jedno podstatné plus – estetický dojem, který bývá mnohdy zajímavější a atraktivnější, než dlažba či kámen.